DOLAR 32,5177 0.19%
EURO 34,5789 0.07%
ALTIN 2.490,590,19
BITCOIN 20742631,05%
İstanbul
21°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Resmi ilan yönetmeliği Anadolu gazetecilerini üzdü!

Resmi ilan yönetmeliği Anadolu gazetecilerini üzdü!

ABONE OL
24/08/2022 12:05
Resmi ilan yönetmeliği Anadolu gazetecilerini üzdü!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnternet ve yerel haberciliğin resmi ilan alabilmesine yönelik düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Getirilen kriterler Anadolu gazetecilerini zor durumda bırakırken, düzenleme yargıya taşınıyor.

Anadolu’nun değişik bölgelerinden gelen 50 medya sivil toplum kuruluşu temsilcileri, 7’nci Anadolu Medyası Çalıştayı’nda buluştu. Çalıştayda dijital medyanın Basın Yayın İlan Kurumu ile olan yasal bağlantısı ele alınırken, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu için hazırlanan taslak yönetmelik detayları da gündeme taşındı. Taslak metinde; internet gazeteciliğinin yasal bir statüye kavuşması için çalışmalar yapılsa da gelinen noktada, hazırlanan kriterlerin Anadolu internet gazetecilerini hiç bir koşulda memnun etmediği görüşüne varıldı.

Yıllık Maliyet 2.5 Milyon

Çalıştayda yapılan görüşmelerde; genel kategori dışındaki taslakta çalıştırılacak asgari personel sayısı, en önemli sorun olarak öne çıkıyor. Büyük şehirlerde faaliyet gösteren internet gazetelerine  asgari 8  fikir işçisi çalıştırma zorunluluğu getirilecek olması, işçi giderlerinin aylık 100 Bin Liraya ulaşmasına; 24 aylık bekleme süresi dikkate alındığında ise, bir internet gazetesinin yıllık maliyetinin 2 Milyon 500 Bin Liraya yaklaştığı görülüyor.

Yönetmelik Gerçekçi değil!

Çalıştayda bir araya gelen Anadolu gazetecileri, yönetmeliği değerlendirerek taleplerini kamuoyuyla paylaştılar.

Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde belirtilen asgari kadro, asgari haber sayısı, içerik, tekil ziyaretçi sayısı ve sayfa görüntüleme sayılarının en az üçte iki oranında düşürülmesi gerektiğini, bekleme sürelerinin belirlenmesinde, 7418 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihte faaliyet gösteren  haber sitelerini gözetecek bir uygulamanın da zorunlu olduğu tespit edildi. Buna göre bekleme sürelerinin, kanun yürürlüğe girdiği tarihten önce 1-3 yıl yayında olanlar için 18 ay, 3-5 yıl yayında olanlar için 12 ay, 5-10 yıl yayında olanlar için 6 ay ve 10 yıl üzeri yayında olanlar için 3 ay olarak yeniden düzenlenmesinin talep edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Düzenleme de fırsat eşitliği yok

Resmi reklam statüsü ile ilgili yaptırımların Anadolu internet gazetecilerinin karşılayabileceği koşulları oluşturmadığı, Basın İlan Kurumunun hazırladığı internet haber sitelerinin resmi ilan alma şartlarını düzenleyen yönetmeliğin fırsat eşitliğini yansıtmadığı ve yönetmeliğin adil düzenlemeleri içermekten uzak olduğu ifade edildi.

Anadolu medyası bizim için çok önemli!

Yeni taslak yönetmeliğinin Anadolu medyasını yok hükmünde gösterdiğini söylenen gazeteciler,  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan’ın; “Anadolu medyası bizim için çok önemlidir.” açıklamasına dikkat çekerek, taslak hazırlanırken Anadolu internet gazetecilerinin hiçbir koşulda dinlenmediğini ve görüşlerinin dikkate alınmadığını ifade ettiler.

İGAFED Genel Başkanı Adil Koçalan’dan dikkat çeken açıklama!

Anadolu gazetecilerini ve sorunlarını yakından takip ettiğini belirten İstanbul Gazeteciler Federasyonu Başkanı Adil Koçalan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Anadolu gazetecilerinin kendi ayakları üzerinde sağlam bir şekilde durabilmesi adına düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Evet, çıkan taslak yönetmelik çok ağır koşullardan oluşuyor.  Zaten zor durumda olan yerel basınımızın böyle bir sürece ayak uydurabilmesi ve kazanç elde etmesi mümkün değildir. Bununla ilgili yapılması gereken her türlü mücadeleyi arkadaşlarımızla birlikte yürüteceğiz.” diyen Koçalan sözlerine şu şekilde devam etti; “Yerel basın kültürümüz demokrasinin işlemesindeki en önemli yapı taşını oluşturmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’da bunu yaptığı açıklamalarda sık sık dile getirmiştir.

Bizlerde kendimize biraz yukarıdan bakarak, nasıl göründüğümüzü ve neden bu tür sorunlarla karşılaştığımızı düşünmeli ve özeleştirimizi yapmalıyız. Maalesef, yerel basınımız uzun zamandır kendini geliştirme ve dijital dünyaya entegre olma konusunda yeterli çabayı gösteremezken, mesleğin gerekliliklerini yapmak konusunda ise ne yazık ki eksik kalmaktadır.

Federasyon olarak amacımız yerel basının gazetecilik kimliğine uygun davranışlar ve duruş sergileyerek, iyi bir traj, iyi bir izlenme ve dinlenme orana yakalaması ve kamuoyu tarafından gereken değeri ve saygıyı görebilmesidir.  Gerçekleştireceğimiz çalıştay ve eğitim seminerleri sayesinde yerel basınımızın tekrar ayağa kalkarak, Türk demokrasisi adına çok önemli bir gelişim sürecine katkı sunmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.