DOLAR 32,5177 0.19%
EURO 34,5789 0.07%
ALTIN 2.490,590,19
BITCOIN 20742631,05%
İstanbul
21°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türk İnternet Medya Çalıştayı Ankara’da yapıldı.

Türk İnternet Medya Çalıştayı Ankara’da yapıldı.

ABONE OL
24/08/2022 12:04
Türk İnternet Medya Çalıştayı Ankara’da yapıldı.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), ve İnternet Medya ve Bilişim Konfederasyonu (İMEF) tarafından ortaklaşa düzenlenen Türk İnternet Medya Çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi.

Türkiye’nin 81 ili ve 7 Ülkeden gelen  (Almanya, İngiltere, Azerbaycan, Gürcistan, Avustralya, İsviçre ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)  medya mensuplarının katılımıyla gerçekleşen çalıştayda RTÜK uygulamalarından internet medyasının sorunlarına; dezenformasyondan, içerik üretimine dijital medya dünyasının sorunları masaya yatırıldı.

İki oturum olarak gerçekleşen çalıştayda RTÜK Başkan Yardımcısı Orhan Özdemir moderatör olarak yer alırken, “Türk İnternet Medyası ve RTÜK Uygulamaları” adlı ilk oturumda Av. Aydın Demir, Şebnem Bursalı, Orhan Samast ve Av. Cüneyt Altıparmak değerlendirmelerde bulundular.

“İnternet Medyasında Problemler ve Çözüm Önerileri” adlı ikinci oturumda ise Hacı Bayramveli Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zakir Avşar moderatör olarak katılırken, Tanju Akıncıoğlu, Rıfat Sait, İsmail Karakaş, İsmail Kahraman yorumlarıyla çalıştaya katkı sundular.

Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan, RTÜK Başkan Vekili Orhan Karataş, TİMBİR Başkanı Süleyman Basa protokol olarak katılımda bulundular.

Yoğun bir katılımla gerçekleşen çalıştayda, kişisel haklar, toplumsal düzen ve ulusal güvenlik ana başlıkları çerçevesinde; İnternet Yayıncılığında Lisanslama ve Yetkilendirme Süreçleri, Medyada Dezenformasyon, İnternet Medyası Basın Etiği ve İtibar, İnternet Medyası Hukuki Sorunlar, İnternet Medyasında Teknik Ve İçerik Geliştirme, İnternet Medyasının Yasal Altyapı İhtiyacı, Yurt Dışında Türk Medyası, İnternet Gazeteciliğinde İçerik Üretimi konuları ele alınarak detaylı bir şekilde tartışıldı.

Buna bağlı olarak, İnternet gazeteciliğinde  mesleki standartlarının belirlenmesi, uygun çalışma ortamının sağlanması ve  çalışan haklarının korunması, internet medyasının daha güvenli hale getirilmesi, bir standarda kavuşturulması, ilkelerinin oluşturulması, sınırların belirlenmesi, görev alanlarının tanımlanması ve muhatapların netleştirilmesi gibi konular ele alındı.

 RTÜK yeni uygulamalarını tanıttı.

Yapılan çalıştayda RTÜK’ün yürürlüğe alacağı çalışmaların internet medyası açısından son derece olumlu gelişmeler sağlaması bekleniyor. Dijital medyanın en önemli ihtiyaçlarından olan belgelendirme, akreditasyon, sertifikasyon ve standardizasyon gibi alanlarda RTÜK’ün belirlemiş olduğu uygulamaların tanıtımı da  yapılırken,  dezenformasyonla mücadele  konusunda paydaşlar ve katılımcılar karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. Ayrıca özgün içerik üretiminde yaşanan sıkıntıların da konuşulduğu toplantıda, kopyala yapıştır haberciliğin önüne geçilmesi ve telif haklarının korunmasına yönelik bir internet medya kültürünün oluşturulmasına yönelik çalıştay düzenleneceği belirtildi.

İstatistik veriler şaşırtıyor!

RTÜK’ün yaptığı istatistiksel sunumda,  gençlerin %92.3’nün günlük ortalama 4 saat 35 dakika internet kullandığı, internete cep telefonundan bağlananların oranın  %94.4 oranında olduğu ifade edilirken;  gençlerin  habere erişimde  %71’nin sosyal medya, %70’inin televizyon, %46’sının internet haber siteleri, %18’inin yazılı basın, %10’unun ise radyoyu kullandığı açıklandı.

Gençler en çok sosyal medyaya güveniyor.

Gençlerin haber almada en çok güvendiği mecranın sosyal medya olduğu verilere yansırken,  böyle bir tabloyla bakıldığında geleneksel medyanın neden hızlı bir şekilde kan kaybettiğinin de çok net bir şekilde ortaya çıktığı ifade edildi. İnternet erişiminin bu kadar hızlı ve kolay olması gittikçe derinleşen, özellikle aile ve sosyal hayatı olumsuz etkileyen sorunları da beraberinde getirdiği söylenirken, bu alanda bir düzenleme ve  denetlemenin yapılmasının gerekli olduğu, iletişim başkanlığı başta olmak üzere çeşitli kurumlar ve meslek örgütleri neler yapılacağı konusunda yoğun bir çaba içinde oldukları ifade edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.